Kağıthane/ İSTANBUL info@gngdanismanlik.com

  • Emniyetevleri Mahallesi, Güvercin Sokak, No: 3/4 , Kağıthane/İSTANBUL
  • info@gngdanismanlik.com
  • +90 (212) 269 10 18

İŞKUR Destekleri

İŞKUR İş Başı Eğitim Programı

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından verilen İşbaşı Eğitim Programı Nedir ve İşletmelere Ne Sağlamaktadır?

Finansmanı İŞKUR tarafından karşılanan, İŞKUR’un “İşe Alacağınız Kişiyi İşbaşında Yetiştirin” sloganıyla başlatmış olduğu bu destek işletmeler için çok önemli bir katkı sağlamaktadır. Asıl amacı ilave istihdamı desteklemek olan bu program, firmaların istihdam edecekleri personeli, herhangi bir maliyete katlanmadan deneme yoluyla seçmelerini sağlamaktadır.

İşbaşı Eğitim Programının Uygulama Esasları nedir? Nelere dikkat edilmelidir?

Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, eğitimin başladığı tarih ile bitiş arasında personel sayısında azalma olmaması ve eğitim sonunda, yararlanılan süre ve sayı kadar personelin ilave istihdam olarak çalıştırılmasıdır.

Hangi firmalar ya da sektörler bu programdan faydalanabilir?

Bu destek tüm sektörler uygundur. Kamu kurumları haricinde en az 2 çalışanı bulunan tüm işletmeler, hatta bankalar, meslek odaları, birlikler, noterler, sendikalar da bu destekten faydalanabilir. Hizmet sektörü firmaları bu destekten her işçi için 3 ay, imalat ve yazılım sektöründe faaliyet gösteren firmalar her işçi için 6 ay faydalanabilmektedir.

İşbaşı Eğitiminde kaç eğitimci bulunabilir?

İşyerinde mevcut çalışan sayısının %10’una kadar, %50 çalışma taahhüdünde bulunulursa % 30’una kadar kursiyer İŞKUR’un da onayıyla eğitime katılabilir.

İşbaşı Eğitimine Alınan Kursiyerler ayrılırsa ya da işyeri tarafından beğenilmezse nasıl bir yol izlenir?

İşbaşı Eğitim Programı başladıktan sonra memnun kalınmayan çalışan adayı, eğitimin herhangi bir aşamasında bir başka aday ile değiştirilebilir, aynı şekilde kursiyerin ayrılması durumunda yine yeni kursiyer ile değiştirmek mümkündür.

İşbaşı Eğitim Programı bir defalık bir destek midir? Birden fazla İşbaşı Eğitim Programı düzenlenebilir mi?

İlk eğitim başarıyla tamamlandıktan sonra yenileri açılabileceği gibi, eğitim devam ederken de 2. Hatta 3. faz ile yeni eğitimler açmak da İŞKUR’un uygunluk vermesi şartıyla mümkündür.

Destek Alt Kriterleri:

İşbaşı Eğitim Programı Ne kadar Maliyet Avantajı sağlamaktadır?

Her bir personel için bu destek sayesinde aylık 3.458 TL maliyet avantajı sağlanmaktadır. 3 ay eğitime katılan kursiyerin, 10.374 TL, 6 ay eğitime katılan kursiyerin 20.748 TL toplamda maliyet avantajı söz konusudur. 5 kursiyerin destek aldığı düşünüldüğünde 103.740 TL gibi bir maliyet avantajı söz konusu olmaktadır.

İşsizlik maaşı alan kişiler kursiyer olarak İşbaşı Eğitimlerine katılabilir mi?

Evet İşsizlik maaşı alan kişiler de İşbaşı Eğitim Programlarına katılabilir. Eğitim esnasında devam etmekte olan İşsizlik maaşı kesilmez, yalnızca bu kişilere kursiyer maaşı olarak aylık 2.324,40 TL yerine, işsizlik maaşına ilave olarak 1.162,20 TL ücret alır.

İşbaşı Eğitim Programına Sadece Asgari Ücret maaş alan kursiyerler mi katılabilir?

Hayır. Sadece destek miktarı asgari ücret seviyesinde olur, eğer varsa asgari ücretin üzerindeki rakamı eğitimi düzenleyen işyeri ödeyebilir, bordrosunu düzenleyerek muhasebe kayıtlarında gider olarak gösterebilir.

Eğitime Katılmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Eğitime katılacak personelin, 15 yaşından büyük, son 1 aydır işsiz, son 3 ayda firmanızda çalışmamış olması ve işverenin 1.ve 2. Derece akrabası olmaması gerekmektedir. Emekliler bu programdan faydalanamaz.

Vergi ya da SGK borcu olan firmalar bu destekten faydalanabilir mi?

Evet. Eğitimin herhangi bir aşamasında vergi borcu yoktur, SGK borcu yoktur belgesi istenmez

GNG Kurumsal Danışmanlık olarak işletmelere nasıl bir destek sağlıyoruz?

GNG Kurumsal Danışmanlık olarak, eğitimin başlamasından itibaren eğitimin sonuna kadar müşterilerimize operasyonel destek vermekteyiz. Gerek müraacatların yapılması gerek eğitimlerin düzenlenmesi ve sonlandırılması aşamasında müşterilerimize destek olmaktayız. Özellikle kobi ölçekli firmalarımız, kendi bünyelerinde yeterli eleman istihdam edemedikleri için bu ve bu gibi desteklerde yeterince erişememektedir. Bu eksikliği dış destek olarak danışman firmalardan temin etmek müşterilerimiz için daha az maliyetli olmaktadır. GNG Kurumsal Danışmanlık olarak müşterilerimize ait yüzlerce eğitim programını başarıyla tamamlamanın gururunu yaşamaktayız.